FAQ

Je potrebné holubom pred vypustením podať krmivo alebo vodu?

    Pokiaľ budú holuby vypustené v deň, ktorý ste si ich od nás prevzali, nie je potrebné ich kŕmiť, ani napájať. Pri viacdennom čakaní na vypustenie je potrebné holuby aspoň napojiť čistou vodou, ale dlhšie čakanie na vypustenie, ako 24 hodín neodporúčame.

Akým spôsobom si môžem dohodnúť zapožičanie holubov?

    Stačí telefonické objednanie, resp. e-mailom, kde je potrebné uviesť dátum a čas odberu pripravených holubov. My Vám po objednávke holuby pripravíme do prepravky, v ktorej si ich môžete odviezť. Za prepravku je potrebné uhradiť zálohu 30 eur, ktoré Vám po jej vrátení vyplatíme späť.  Samozrejme, že si môžete zabezpečiť aj vlastnú prepravku, do ktorej Vám holuby v dohodnutom termíne odovzdáme.

Na akú maximálnu vzdialenosť letu si môžeme biele holuby zapožičať?

    Biele holuby nie sú typickými predstaviteľmi pretekárskeho poštového holuba a nedosahujú takú výkonnosť, ako ich príbuzdní. Preto zapožičiavame biele holuby do vzdialenosti 50 km od svojho holubníka. Máme tým na mysli vzdušnú vzdialenoť medzi miestom vypustenia a holubníkom.  

Môžem si biele holuby na vypustenie vypožičať v ktorejkoľvek ročnej dobe?

    To bohužiaľ nie je možné, pretože holuby v zimnom období, keď sú uzatvorené, nepožičiavame. Je to najmä kvôli premnoženým pernatým dravcom, pre ktorých by boli biele holuby v čase nedostatku prirodzenej potravy ľahkou korisťou. Vo všeobecnosti možno povedať, že holuby zapožičiavame v období od začiatku apríla do konca septembra.

Nehrozí mi pri kontakte s holubami, že môžem ochorieť nejakou chorobou?

    V zásade to nemožno vylúčiť, ale počas mojej tridsaťročnej praxe som sa nestretol s tým, aby nejaká osoba ochorela pri kontakte s našimi holubami. Naše biele holuby, podobne ako ostatné poštové holuby, ktoré využívame na pretekanie, sú pravidelne veterinárne ošetrované, majú zabezpečené nadštandardné, hygienicky nezávadné ustajnenie, kvalitné krmivo i ostatné doplnky výživy. Zapožičiavame len klinicky zdravé holuby. Nemožno však vylúčiť napr. alergickú reakciu človeka na holubí peľ alebo perie, ktorá sa môže objaviť u niektorých osôb.

Za aký čas sa holuby po vypustení vrátia domov?

    To závisí najmä od vzdialenosti, na akú sú holuby vypustené, ale aj od ďalších faktorov, najmä poveternostných podmienok, pokiaľ sa jedná o dlhšiu vzdialenosť. Holuby normálne letia rýchlosťou 70-80 km/hod., ale s vetrom v chrbte dokážu vyvinúť rýchlosť aj ponad 100 km/hod. Obyčajne preletia svoju trať bez medzipristátia. Naopak, pri daždi, veľkých horúčavách, pri protivetre a pod. ich rýchlosť klesá a v prípade extrémnych vplyvov sú nútené svoj let prerušiť a pokračujú v ňom, až keď prekážky pominú. Niekedy sa stáva, že sa holub počas letu vyčerpá natoľko, že nie je schopný dosiahnuť materský holubník a už nikdy sa domov nevráti. Mnohokrát sa stane korisťou predátorov, akými sú najmä jastrab, sokol, či mačka. Vyčerpané holuby možno zahliadnuť aj pri cestách, kde hľadajú obživu alebo vodu. Často však nachádzajú smrť pod kolesami áut. Niekedy sa však stáva, že sa holub vráti domov aj po niekoľkých dňoch, týždňoch, či dokonca rokoch.

Koľko zaplatím za vypožičanie bielych holubov?

    Holuby požičiavame sa cenu 15 eur/párik a deň,  na vypustenie do vzdialenosti 30 km od nášho holubníka. Pri vzdialenosti od 30 do 50 km je prirážka k cene 50% z toho dôvodu, že pri dlhšej vzdialenosti je vyššie riziko strát holubov. Táto suma sčasti pokrýva náklady na prevádzku chovu bielych holubov. Pri zapožičaní väčšieho počtu holubov na vypustenie (napr. kŕdlik 6 ks) je cena dohodou.